Bitcoin

bitcoin

Bitcoin – złoto XXI wieku

„Żadna cyfrowa waluta nie zdetronizuje prędko dolara, ale bitcoin to coś więcej niż tylko waluta. Jest radykalnie nowym, zdecentralizowanym systemem zarządzania, sposobem wymiany bogactwa w społeczeństwie. Mówiąc prościej, jest to jedna z najpotężniejszych innowacji w świecie finansów w ciągu ostatnich 500 lat” The Wall Strreet Journal

Czy wiesz, że gdybyś mógł cofnąć sie w czasie i równo dziewięc lat temu zainwestował złotówkę w Bitcoina (BTC), dziś miałbyś ponad 8 mln zł!!!
Tak samo spożytkowana średnia pensja z tamtego okresu, dałaby nam teraz mocne pierwsze miejsce na liście najbogatszych Polaków

Brzmi niewiarygodnie ? Ale jednak to prawda !

Bitcoin jako kryptowaluta

„Bitcoin  – kryptowaluta wprowadzona w 2009 roku przez osobę (bądź grupę osób) o pseudonimie Satoshi Nakamoto. Nazwa odnosi się także do używającego jej otwartoźródłowego oprogramowania oraz sieci peer-to-peer, którą formuje. Bitmonety mogą zostać zapisane na komputerze osobistym w formie pliku portfela lub przetrzymywane w prowadzonym przez osoby trzecie zewnętrznym serwisie zajmującym się przechowywaniem takich portfeli. W każdym z tych przypadków bitcoiny mogą zostać przesłane do innej osoby przez Internet do dowolnego posiadacza adresu bitcoin. Każdy bitcoin dzieli się na 100 000 000 mniejszych jednostek, zwanych satoshi”

Najkrócej i najprościej Bitcoin można okeślić jako neutralny, globalny protokół wymiany wartości.

Bitcoin rozwiązuje tzw. problem generałów bizantyjskich. Cesarstwo Bizantyjskie (inaczej Cesarstwo Wschodnio-Rzymskie, popularnie Bizancjum) było to państwo istniejące w latach 395-1453, ze stolicą w Konstantynopolu (przed 330 r. Byzantion). Po 476 r. stanowiące kontynuację tradycji Cesarstwa Zachodnio-Rzymskiego. Genrałowie podczas wielu inwazji na ziemię wroga spotykali się z problemem. Było kilkunastu generałów i istniała obawa że jeden z nich mógł być zdrajcą i przekazywać złe informacje przez posłańca pozostałych wprowadzając w błąd i doprowadzając do przegranej bitwy  – czyli podsumowując brakowało trzeciej zaufanej neutralnej strony, a taką właśnie zaufaną trzecią stronę stanowi blockchain.

Blockchain tłumacząc na język polski oznacza to „łańcuch bloków”, które powiązane są ze sobą kryptograficznie, jest to jakby swego rodzaju Księga rozrachunkowa istniejąca w identycznych kopiach na tysiącach komputerów na całym świecie które są podłączone do sieci bitcoin.

 • nie ma centralnego punktu dowodzenia
 • nie ma biura
 • nie ma siedziby
 • nie ma organizacji która go reprezentuje.

Pomimo tego, że zaangażowanych jest tysiące ludzi na całym świecie – wszyscy co 10 minut aktualizują tą księgę rozrachunkową ( co 10 minut pobierają aktualną wersję tej księgi). Jeśli ktoś dokonuje przelewu bitcoina to będzie on odnotowany przez każdy komputer tej sieci.

Tutaj na myśl przychodzi pytanie – który w takim razie z tysięcy komputerów decyduje jaka będzie aktualna wersja historii i na tym właśnie polega tzw. „kopanie” bitcoina, zresztą każdych innych kryptowalut także.

Górnicy czyli osoby zarządzające tą księgą zbierają transakcje w tzw. bloki informacji. Blok ma swój: numer, datę, wylistowaną listę transakcji. W takim jednym bloku transakcyjnym mieści się do 2500 transakcji. W wyniku szyfrowania powiązane są poszczególne bloki są one powiązane kluczami kryptograficznymi, przez co zmiana jakiekolwiek informacji wymaga mocy obliczeniowej równej ponad połowę Internetu co w obecnych czasach jest nie możliwe do uzyskania. Cała historia transakcji w sieci bitcoin jest niezamienialna – i tutaj UWAGA: raz dokonanego przelewu nie da się zmienić , nie da się go skasować lub cofnąć.

 

Największe zalety bitcoina

 • Błyskawiczne transakcje w dowolne miejsce na świecie. Koniec z kilkudniowym czekaniem aż, środki trafią do odbiorcy np. w Chinach czy USA.
 • Bardzo małe prowizję lub ich całkowity brak. Możesz dobrowolnie wnieść opłatę za przelew wspierając w ten sposób górników dzięki którym istnieje sieć.
 • Anonimowość transakcji. Twój adres bitcoin jest zupełnie anonimowy i możliwy do zmiany z każdym przelewem.
 • Brak pośredników przy przelewach. Przelew trafia bezpośrednio do odbiorcy pomijając banki i inne instytucje finansowe.
 • Liczba monet jest ograniczona. Nie ma możliwości dodrukowania monet ponad ich maksymalną liczbę dzięki czemu bitcoin jest dużo bardziej odporny na inflację niż tradycyjne waluty.
 • Nie ma możliwości by ktoś zablokował Ci konto. System działa w sieci p2p więc nie ma właściciela ani zarządcy.
 • Jest banalnie prosty w obsłudze. Robienie przelewów jest szybsze i mniej skomplikowane niż przelewy bankowe.
 • Nie ma możliwości cofnięcia transakcji. Jeżeli ktoś zapłaci Ci za towar masz 100% pewność, że nie może cofnąć przelewu jak to ma miejsce w bankach czy w znanych systemach e-płatności.
 • Bezpieczeństwo. Przy zachowaniu niezbędnych środów bezpieczeństwa i szyfrowaniu portfela poziom ryzyka utraty monet jest marginalny.
 • Niesamowita wygoda. Tuż po instalacji programu klienta możesz korzystać z bitcoin bez żadnych rejestracji, bez zakładania konta bez zbędnej biurokracji. To banalnie proste. Sprawdź sam!

 

Źrodła: https://bitcoin.pl/o-bitcoinie/co-to-jest-bitcoin, http://rafaljedrowicz.pl/kryptowaluty/

 


 

Bitcoina oraz inne kryptowaluty, można kupić >> TUTAJ <<


Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress